Předchůdcem Dětského centra Kladno bylo neurofyziologické oddělení Nemocnice Kladno, které bylo v 60. letech 20. století začleněno jako jedna ze stanic pod dětské oddělení. Při poválečné výstavbě nových budov kladenské nemocnice se počítalo s porody tuberkolozních matek. Pro nutnou izolaci těchto novorozenců se vyhradilo 4. poschodí dětského oddělení. Tbc ustoupila a tak neplnila část dětského oddělení funkci, pro kterou bylo zřízeno.
Tehdejší primář dětského oddělení MUDr. Jaromír Jiroutek začal prostory využívat pro děti dlouhodobě nemocné, hlavně ze sociálně slabších rodin, které nebyly schopny poskytnout dítěti potřebnou péči. Na tomto poschodí se ošetřovaly také děti zanedbávané, děti určené k osvojení i děti s handicapem, které rodina odmítala. V roce 1968 vznikla dětská chirurgie, pro kterou se hledaly vhodné prostory.
Souběžně byl v Rozdělově vybudován nový objekt, který měl původně sloužit jako jesle. Budovu nakonec získalo neurofyziologické oddělení, jež organizačně stále spadalo jako stanice dětského oddělení kladenské nemocnice. Ve třech odděleních zde bylo umístěno 30 dětí ve věku od 0 do 3 let. Děti handicapované zde často pobývaly i do 8 let, dokud se pro ně neuvolnilo místo v ústavech sociální péče. Děti se propouštěly zpět do svých rodin, do náhradní rodinné péče, přesunovaly se do dětských domovů a do ústavů sociální péče.
Od 1. 1. 1982 se neurofyziologické oddělení odčlenilo od dětského oddělení a získalo statut (organizační řád) Dětského domova. V čele jednoho ze zařízení s lékařem jako ředitelem byla MUDr. Irena Plešingerová.
Od 1. 10. 1984 se zařízení zvětšilo o nevyužitou budovu jeslí na Stochově. Získáním detašovaného pracoviště se zvýšila zařízení na 55 lůžek. V budově v Kladně zůstalo 30 dětí od 0 do 1 roku a děti s handicapem, na Stochově přibylo 25 lůžek pro děti od 1 do 3 let. Zvýšil se i počet pracovních míst o personál na Stochově a nově vzniklo místo pro vlastní zdravotně sociální pracovnici.
V roce 1992 se dětský domov stává samostatným právním subjektem. Po zániku okresních úřadů se stal od roku 2003 zřizovatelem zařízení Středočeský kraj.
V roce 2012 se dětský domov transformoval na dětské centrum. Vedle hlavní činnosti (dětský domov pro děti zpravidla od 0 – 3 let věku – zdravotní služba) vykonává službu spojenou s pověřením sociálně – právní ochrany dětí (zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, zařízení odborného poradenství, ubytování pro matky s dětmi s edukací a denní pobyty dětí).
S účinností od 1.4.2012 byl v souladu s probíhající transformací péče o zdravotně a sociálně znevýhodněné děti změněn název zařízení z Dětského domova Kladno na Dětské centrum Kladno, příspěvková organizace a byla schválena vedle hlavní činnosti i činnost doplňková:
– zařízení odborného poradenství pro péči o děti
– zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc
– zařízení pro výkon pěstounské péče ( ze zákona zrušeno)
– péče o dítě do 3 let věku.
Od 18.3.2013 jsme získali pověření k výkonu sociálně-právní ochrany dětí v rozsahu:
– uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče ve smyslu § 47b zákona č. 359/1999 Sb.,
– zřizování a provozování zařízení odborného poradenství pro péči o děti,
– vyhledávání dětí, na které se zaměřuje sociálně-právní ochrana uvedené v § 6 zákona č.359/1999 Sb.,
– pořádání přednášek a kurzů zaměřených na řešení výchovných, sociálních a jiných problémů souvisejících s péčí o dítě a jeho výchovou ve smyslu § 11 odst. 1 písm. c zákona č. 359/1999 Sb., (aktuálně pozastaveno)
– poskytování odborného poradenství a pomoci žadatelům o zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče a poskytování poradenské pomoci fyzickým osobám vhodným stát se osvojiteli nebo pěstouny a osvojitelům nebo pěstounům v souvislosti s osvojením dítěte nebo svěřením dítěte do pěstounské péče ve smyslu § 11 odst. 1 písm. d a § 11 odst. 2 písm. c zákona č.359/1999 Sb.,
– poskytování výchovné a poradenské péče při výkonu pěstounské péče osobě pečující, s níž uzavřelo dohodu o výkonu pěstounské péče ve smyslu § 47b zákona č.359/1999 Sb.,
– vyhledávání fyzických osob vhodných stát se osvojiteli nebo pěstouny ve smyslu § 19a odst.1 písm. b zákona č.359/1999 Sb., (aktuálně pozastaveno)
– vyhledávání dětí uvedených, kterým je třeba zajistit péči v náhradním rodinném prostředí formou pěstounské péče nebo osvojení ve smyslu § 19a odst.1 písm. b, č.359/1999 Sb..(aktuálně pozastaveno)
Od 1.1.2025 prošlo zařízení transformací služeb, kdy nově nabízíme tyto služby:
1. Dlouhodobá lůžková a paliativní péče pro děti
2. Ambulance fyzioterapeuta
3. Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc
4. Domov pro osoby se zdravotním postižením
5. Sociálně aktivizační služba
6. Podpora pěstounů
Přímé kontakty
Ivana Balonová
Zástupkyně ředitelky, vedoucí DOZP
Bc. Michaela Ahnelová, DiS.
Sociální pracovnice pro pracoviště Kladno
Lada Janoušková, DiS.
Sociální pracovnice – podpora pěstounů
Mária Fořtová
Sociální pracovnice – podpora pěstounů
Helena Littmannová Louthanová
Sociální pracovnice – podpora pěstounů
Bc. Darina Černá
Sociální pracovnice – podpora pěstounů
Mgr. Pavla Krčová
Sociální pracovnice ZDVOP Stochov
Mgr. Bc. Zuzana Mošovská
Psycholožka pro ZDVOP Stochov